Ostatni bastion męskości

Ostatni bastion męskości

Powiedzenie, że od kilku lat panuje moda na posiadanie brody, to dość duże niedoprecyzowanie. Brodaty trend nie spadł z nieba. Najpierw zza oceanu dopłynął do nas hipsterski nurt, który w dość szybkim tempie zamienił się w styl mężczyzny lumberseksualnego, czyli potocznie mówiąc – facet przerodził się wizualnie w drwala. Jak wieść gminna niesie, mówiono, że ten trend szybko zakończy modę na bycie mężczyzną metroseksualnym. Pod wpływem dynamicznie zmieniającego się męskiego stylu, socjologowie i psychologowie zaczęli się pochylać nad biologicznym, historycznym a także kulturowym sensem posiadania atrybutu znanego pod nazwą – ostatni bastion męskości – broda

Bo posiadanie brody zaczęło budzić społeczne emocje. Pojawili się zagorzali zwolennicy jak i zadeklarowani przeciwnicy zarostu na twarzy. Zaczęto rozprawiać nad higieną brodaczy i ich odbiorem przez kobiecą część społeczeństwa. Podjęto wiele dyskusji i artykułów, pomijając zupełnie jeden, fundamentalny aspekt całej tej sytuacji.

Upadek męskości

W latach 20-tych XX wieku różnice pomiędzy kobietą a mężczyzną były banalnie proste. Wystarczyło spojrzeć na to, kto nosi spodnie, a kto sukienkę i wszystko było jasne. 30 lat później także niewiele się zmieniło. Podział ról był oczywisty – mężczyźni zarabiali pieniądze i prowadzili samochód, zaś kobiety miały zajmować się domem i dziećmi. Nie było w tym żadnej filozofii i nikt nie przekraczał społecznie narzuconych granic.

Dopiero w latach 60 – tych nastąpił przełom, kiedy to na fali rewolucji obyczajowej i seksualnej, kobiety coraz odważniej walczyły o swoje prawa, zacierając granicę pomiędzy tym, co wolno i co wypada kobiecie, a co nie.

Należy także zauważyć istotny wpływ I i II wojny światowej, które przetaczały się po całym globie. Wojna zmusiła mężczyzn do opuszczenia domów, pozostawiając kobiety same i zmuszając je tym samym do połączenia ról typowo kobiecych z męskimi, żeby przetrwać i utrzymać rodzinę.

Połączenie wojen oraz w późniejszym czasie rodzących się w społeczeństwie zmian, zapoczątkowały liczne protesty i ruchy kobiet domagające się zwiększenia ich praw, dostępu do antykoncepcji czy możliwości robienia kariery zawodowej, zmieniając raz na zawsze obowiązujący damsko – męski układ.

ostatni bastion męskości?

Od lat 60 –tych ubiegłego wieku minęło już drugie tyle, a ruch o walkę praw kobiet nie zmalał. Wręcz przeciwnie. Przez te lata społeczny i kulturowy podział ról ze względu na płeć, zatarły się. Już nikogo nie dziwi kobieta prowadząca rajdowy samochód, ubrana w garnitur czy rządząca krajem. Ale każdy kij ma dwa końce.

Kobiety kawałek po kawału wchodziły w rolę i zadania należące tylko do męskiego świata. Powoli z codziennego użytku zaczęły znikać atrybuty męskości. Nie widywano już mężczyzn w kapeluszach, z fajką w ustach i brzytwą do golenia w łazience. Postęp przemysłowy zastąpił fajki papierosami, brzytwy maszynkami do golenia, a kapelusze wyszły z mody. Produkty codziennego użytku producenci zaczęli opakowywane dwojako – dla mężczyzn i kobiet. Lecz zawartość w ogóle niczym się nie różniła.

Przez lata zniknęło wiele miejsc zarezerwowanych tylko dla męskiej klienteli. Pracownie krawieckie zostały zastąpione przez tanie, sieciowe sklepy; golibodowie z braku brodaczy przebranżowili się na fryzjerów, a oldschoolowe miejsca, gdzie z kolegami można było wpaść na kielicha, zmieniły się na kluby, gdzie w soboty rządzą kobiety świętując wieczór panieński koleżanki.

Przemysł kocha kobiety, bo kobiety kochają zakupy

Wraz z postępującymi zmianami, to młode, wyzwolone kobiety stały się ulubionym targetem korporacji i mediów. To właśnie do kobiet zostały skierowane reklamy, aby sprzedać im nowości w produktach czy usługach. Przez dekady świat biznesu skupił się na kobietach i to do nich wycelował swą ofertę, powoli i konsekwentnie odsuwając mężczyzn na boczny tor.

Dzięki dobrom materialnym, zmianie prawa, kobiety sięgnęły tam, gdzie jeszcze 100 lat temu wiele nie miały dostępu. Tak dynamicznie postępujące zmiany wycofały mężczyzn, spychając ich gdzieś do rogu. Po latach nierównego traktowania, nastała era kobiet, która wymusiła zmiany w męskim życiu, na każdej płaszczyźnie.

Patrząc na całe zjawisko, nie sposób nie zauważyć wycofania się mężczyzn i ich niezdecydowanie. Faceci przez długi okres czasu nie mogli określić na czym im tak naprawdę zależy. Przez lata nie było widać wyraźnej granicy pomiędzy tym, co należy tylko i wyłącznie do nich, a co do kobiet. Społeczne role i postępujący trend unisex zmusił mężczyzn do odnalezienia swojej tożsamości w tym coraz bardziej damskim świecie.

Z buntu urosła broda

Męskie trwanie w zawieszeniu, czasem jakby w letargu, znudziło mężczyzn i zapoczątkowało bunt. Mężczyźni także zaczęli chcieć mieć tylko swój kawałek świata, swoje produkty, swoich fryzjerów. Podświadomie, wielu tęskniło do lat 20-tych XX wieku, gdzie wyrażenie „męskie” nie pozostawiało pola do interpretacji, a granica pomiędzy światem kobiet i mężczyzn była czymś więcej, niż dotychczas.

Protest, bunt, wkurzenie, podkreślenie swojej tożsamości. Właśnie z tego powodu mężczyźni przestali się golić. Broda stała się ostatnim bastionem męskości, po który kobiety nigdy nie będą w stanie sięgnąć. Broda to symbol odradzającego się męskiego świata, to granica pomiędzy sfeminizowaną rzeczywistością a męską tożsamością i autonomią.

Wraz z pojawieniem się brodaczy na ulicach, odrodził się styl eleganckiego, klasycznego mężczyzny. Jak grzyby po deszczu otworzyły się barbershopy i salony barberskie, gdzie mężczyźni mogą zadbać o swój cenny atrybut. Świat i przemysł także zmienił swą politykę i zaczął dostrzegać w facetach wartościowego klienta, który także chce mieć w posiadaniu dedykowane swej płci produkty.

Jest to niesamowite jak na przestrzeni lat męskość zmieniła swoje oblicze i jak wielkie przeszła transformacje. Już nie trzeba wybierać pomiędzy byciem prawdziwym, twardym facetem, a byciem ojcem czy mężem. Dziś, panowie łączą obie te funkcje, bez utraty swojej tożsamości. Nie wbrew kobietom a w obronie tego, co uważają za męskie i tylko należące do nich.

POBIERZ
PREZENT

Pobierz bezpłatny
E-book i poznaj
3 sposoby na domowe SPA dla Twoich dłoni

Podaj swój adres e-mail

Logowanie

NIE MASZ KONTA?

DARMOWA DOSTAWA

JUŻ OD 149 ZŁ DARMOWA DOSTAWA