Niezbędne ogniwo wsparcia społecznego!
Na tym świecie istnieją różni ludzie, odmienni ze względu na kolor skóry, język czy stan zdrowia. Pośród tłumu znajdują się także jednostki, które potrzebują pomocy innych. Niestety, ze względu na trudności z komunikowaniem się z lokalną społecznością, osoby potrzebujące nie są rozumiane i często doświadczają niewłaściwego traktowania. Niezrozumienie przez osoby zdrowe problemów wynikających z objawów chorobowych, a także strach wynikający z niewiedzy, zaburza lub całkowicie powoduje brak komunikacji między stronami. Taki stan działa jak błędne koło, który przyczynia się do pogorszenia codziennego funkcjonowania osób chorych, ich stanu zdrowotnego a także niechęci do kontaktów interpersonalnych. Nie trudno się domyślić czym taki łańcuch się może kończyć – izolacją i wykluczeniem ze społeczeństwa.

Egzystując między ludźmi, codziennie komunikując się z innymi osobami, spotykając z przyjaciółmi, obracamy się między innymi, którzy w dużej mierze, odpowiadają za nasz stan psychiczny. Szukamy ludzi podobnych do siebie i tworzymy z nimi więzi. Chowając się w domu i izolują się od społeczeństwa, skazujemy się na samotne cierpienie i depresję. Tak nie musi być. Na szczęście wokół nas jest wiele osób, które myślą o innych i wyciągają do potrzebujących pomocną dłoń. Takimi osobami są Panie pracujące w Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych I Ich Rodzin Oraz Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Razem zmieniamy nasz świat”, które by pomóc swym podopiecznym oraz wszystkim potrzebującym, chcą uruchomić Środowiskowy Dom Samopomocy typu: A ,B i C w Świdnicy (typ A – dla osób przewlekle psychicznie chorych; typ B – dla osób upośledzonych umysłowo; typ C – dla osób wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych.). Tworząc takie miejsce Stowarzyszenie chce odpowiedzieć na ogromną potrzebę wsparcia osób wymagających specjalistycznej pomocy. Przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych nie jest łatwe, a może stać się jeszcze trudniejsze, gdy osoba potrzebująca pomocy jest osobą niepełnosprawną umysłowo i dodatkowo nie otrzymuje właściwego wsparcia.
Jakie są plany?
To nie sztuka, aby dostrzegać problem, ale by go rozwiązywać. Planowany Dom miałbyumożliwić osobom niepełnosprawnym poprawę ich funkcjonowania, poczucie bezpieczeństwa oraz integrację społeczną. Będzie kolejnym ogniwem oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym , niepełnosprawnością sprzężoną oraz ze spektrum autyzmu. Również zapewni oparcie dla osób mających poważne trudności w życiu codziennym, wymagających pomocy i opieki niezbędnej do życia w środowisku rodzinnym. Z usług domu korzystać będą osoby z demencją i chorobą Alzhaimera wymagające wsparcia w przezwyciężaniu ich trudnych sytuacji życiowych. W dużym uproszczeniu – Dom będzie miejscem, w którym pomoc i opiekę znajdą osoby, które w dużej mierze dotychczas żyły w czterech ścianach. Takie miejsce ma służyć aktywizacji osób niepełnosprawnych; zapewnić osobom szczególnie z zaburzeniami psychicznymi oparcie społeczne, pozwalające na zaspokajanie ich podstawowych potrzeb życiowych, usamodzielnienie i integrację społeczną.
Pracownie terapeutyczne
Ponadto z chwilą uruchomienia działalności ŚDS zakłada się prowadzenie 4 pracowni terapeutycznych ( kulinarnej, komputerowej, artystycznej i bukieciarsko-ogrodniczej), rehabilitacji z uwagi na niepełnosprawności sprzężone, wsparcie psychologa czy muzykoterapeuty. Dom będzie również miejscem spotkań i realizacji projektów przy zaangażowaniu zaprzyjaźnionych organizacji społecznych i instytucji działających na rzecz różnych grup społecznych (dzieci, młodzieży, osób starszych, seniorów). Dodatkowo zakłada przyjęcie następnych klubowiczów z uwagi na potrzebę integrowania i wspierania tych osób zagrożonych wykluczeniem społecznym oraz w celu odciążenia rodzin w sprawowaniu nad nimi opieki.
Niestety, ale Dom jest na razie planem, który może zostać zrealizowany dopiero po zebraniu odpowiedniej ilości środków. Na chwilę obecną potrzebne jest wykonanie remontu łazienki (zainstalowanie 2 kabin wraz z zakupem armatury, drzwi wejściowych do łazienki o wymiarach dostosowanych dla potrzeb osób niepełnosprawnych, kafle ścienne i podłogowe, materiały budowlane) oraz zakup farb w celu odnowienia pomieszczeń na terenie domu o powierzchni 240 m kwadratowych wraz z kosztami usługi. Niezbędne jest wyposażenie pracowni i biura w meble biurowe do przechowywania dokumentacji oraz zakup:
Co jest niezbędne?
- 3 sztuk komputerów PC z oprogramowaniem,
- 2 sztuk szaf metalowych zamykanych na klucz,
- niszczarkę do dokumentów,
- regały biurowe,
- 3 sztuk biurek i 3 sztuk krzeseł obrotowych,
- 8 stołów i 30 sztuk krzeseł do pracowni terapeutycznych,
- sprzęt AGD do pracowni kulinarnej (mikser, maszynka do mięsa, komplet garnków, robot kuchenny, lodówko-zamrażarka) ,
- pralko-suszarki,
- odkurzacza,
- zestawu mebli kuchennych ,
- żelazka,
- telewizora,
- mini wieży,
- sprzętu do pracowni bukieciarsko-ogrodniczej,
- wyposażenia szatni dla podopiecznych i personelu,
- leżanki terapeutycznej,
- aparatu telefonicznego.
Stowarzyszenie dotychczasowe środki finansowe na utrzymanie lokalu pozyskują jedynie od członków Stowarzyszenia, którzy posiadają niskie dochody, często korzystają z zasiłków stałych i celowych z ośrodka pomocy społecznej. Pozyskane środki zaspokajają jedynie w minimalnym stopniu koszt zakupu materiałów terapeutycznych oraz skromnego wyżywienia. Ośrodek ma ogromny problem z opłacaniem bieżących kosztów utrzymania lokalu i nie stać go na zakup wyżej wymienionych artykułów.
Od momentu powstania Stowarzyszenia (grudzień 2016 r.) z oferowanej pomocy statutowej skorzystało 30 osób z czego do chwili obecnej regularnie uczestniczy 28 osób niepełnosprawnych (intelektualnie i zaburzeniami psychicznymi) w tym: samotnych , po traumatycznych przejściach – wykluczonych społecznie. W ośrodku udzielane jest także wsparcie dla ich rodzin. We współpracy z zaprzyjaźnionym fizjoterapeutą, korzystają z obiektów sportowych (stadion, basen i lodowisko). Dodatkowo, w formie wolontariatu Prezes i Wiceprezes Stowarzyszenia nieodpłatnie świadczą zajęcia terapeutyczne, wykorzystując różne formy i techniki zdobienia mi. decoupage, kolaż, wylewanie form gipsowych oraz zdobienie. W ramach klubu wykonują z podopiecznymi m.in. kartki okolicznościowe, które trafiają do zaprzyjaźnionych firm i organizacji. Podopieczni sami dbają o teren wokół ośrodka ścinając trawę , grabiąc liście i nasadzając sezonowo kwiaty. W klubie realizowana jest szeroko pojęta praca socjalna, która pozwala na rozwiązywanie bardzo złożonych problemów życiowych. Osoby szczególnie z zaburzeniami psychicznymi muszą regularnie zażywać leki oraz uczestniczyć w życiu społecznym, ponieważ pozostawione same sobie stanowią ogromny problem zarówno dla siebie jak i społeczeństwa, a ich funkcjonowanie staje się całkowicie zaburzone.
Jak można pomóc?
Po poznaniu historii Stowarzyszenia oraz Pań, które tworzą to miejsce, chcemy pomóc im w realizacji planu o wybudowaniu Środowiskowego Domu Samopomocy. Wy także możecie nam w tym pomóc. Od teraz do końca 2019 roku, 10% wartości od każdego zrealizowanego zamówienia na stronie, przeznaczymy na powyższy cel. W ten sposób możecie wspomóc ośrodek, nie wychodząc z domu J Dodatkowo, jeśli chcecie pomóc Stowarzyszeniu w inny sposób, poniżej znajdziecie do nich kontakt. Aby o akcji dowiedziało się jak najwięcej osób, zróbcie zdjęcie z kartką, na której będzie napis: „#razemzmieniamynaszświat” i zachęćcie do udziału swoich bliskich i znajomych. Niech wieść o tym Domu się niesie nawet na koniec świata! Zróbmy razem coś dobrego!
Kontakt:
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych I Ich Rodzin Oraz Zagrożonych Wykluczeniem Społecznym „Razem zmieniamy nasz świat”
KRS 0000 651382
NIP 8842771682
Regon 366047558