Ryż, zaraz po pszenicy, to zboże masowo konsumowane na całym świecie. Jego miejsce w Azji jest tak ważne, że ma on realny wpływ na obowiązujący język i dialekt – w klasycznej, chińskiej mowie termin „ryż” oznacza również „rolnictwo”. W różnych językach urzędowych i miejscowych powiedzeniach słowo „jeść” jest równoznaczne z wyrażeniem „jeść ryż”, a w systematyce orientalnej „ryż” i „posiłek” są używane naprzemiennie. W Japonii, prócz bazy do sushi, jest głównym składnikiem napoju alkoholowego – sake, które wytwarza się z fermentowanego ryżu. A w tradycyjnej medycynie, stosuje się go jako środek przeciwwzdęciowy i łagodzący. Ugotowany może posłużyć jako okład na skórę, działając przeciwzapalnie i przeciwbólowo na ropnie czy czyraki. Jednakże, zbyt częste jego spożywanie, z uwagi na wysoką ilość błonnika, może zadziałać delikatnie przeczyszczająco.
Oprócz medycznego znaczenia, ryż wykorzystuje się także w kosmetologii. Ze względu na bogatą liczbę protein, aminokwasów i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, jest substancją nawilżającą, poprawiającą elastyczność czy wygładzającą. Ryż nie jest składnikiem powodującym alergię kontaktową. Dzięki zawartemu w sobie olejowi, zmiękcza i chroni skórę przed nadmierną utratą wody z naskórka, jednocześnie kojąc stany zapalne. Jest surowcem bogatym w fitosterole: działają one podobnie jak cholesterol i m.in. wykazują działanie chroniące przed rakiem. Ponad to, ma właściwość neutralizowania metali ciężkich. Dzieje się tak, ponieważ wnika on w głąb skóry i działa na poziomie, do którego nie dociera wiele składników; polepsza krążenie krwi, zwalczając cienie pod oczami oraz przyspiesza wzrost komórek skóry. Ze względu na wysoką ilość witaminy E (potocznie zwaną witaminą młodości), wspomaga prawidłowy transport wody w komórkach i ułatwia zmiatanie wolnych rodników, odpowiedzialnych za starzenie. To idealny składnik bez względu na typ skóry: jest bardzo delikatny, ma lekką konsystencję, nie zatyka porów, bardzo łatwo się wchłania jednocześnie nie pozostawiając tłustej warstwy oraz redukuje płytkie przebarwienia występujące na ciele.
Mamy nadzieję, że po tej krótkiej charakterystyce, ryż przypadnie Wam do gustu nie tylko na talerzu, ale przede wszystkim odkryjecie jego dobroczynne właściwości w raz z naszym kremem na noc.