Zapłać wygodnie przez PayU lub przy odbiorze
Wysyłamy zamówienia w 24 H
Zapłać wygodnie przez PayU lub przy odbiorze
Wysyłamy zamówienia w 24 H

POLSKI PRODUCENT WEGAŃSKICH KOSMETYKÓW

22 grudnia 1992 roku w Brazylii Zgromadzenie Ogólne ONZ chcąc zaakcentować oraz zwrócić uwagę świata na problem braku dostępu do czystej, pitnej wody ponad miliarda mieszkańców Ziemi, ustanowiło święto, – Światowy Dzień Wody – które obchodzimy co roku 22 marca.

Jako obywatele tak zwanego pierwszego świata, nie mamy większych problemów z dostępem do wody i niestety, większość z nas ma problem z jej oszczędzaniem, szanowaniem, a także wypijaniem. Choć wiemy, że dziennie powinniśmy dostarczać naszemu ciału minimum 2 litry czystej wody – to z ręką na sercu, czy każdemu się to z łatwością udaje? Zazwyczaj po wodę sięgamy, kiedy odczuwamy pragnienie. Niestety, jest to sygnał od naszego organizmu, że właśnie zaczął się odwadniać i natychmiast żąda uzupełnienia zapasów.

Jako ludzie, jesteśmy zbudowani w 50 – 70 % z wody. To bardzo dużo i jednocześnie niewiele, jeśli podzielimy jej rozmieszczenie na segmenty w naszym ciele:

  • w kościach znajduje się około 22%,
  • w mięśniach 70 – 76%,
  • w płucach 80%,
  • w soku żołądkowym 97%,
  • w pocie 99%,
  • w tkance tłuszczowej 10%.

Woda to nie tylko składnik naszego ciała, ale rozpuszczalnik dla wielu substancji odżywczych; ciecz ułatwiająca trawienie, hamująca procesy gnilne w jelicie poprzez stymulację pracy jelit, a także odtrutka usuwająca zbędne produkty przemiany materii przez nerki, płuca a nawet skórę. To ona wchodzi w skład wszystkich płynów ustrojowych (np. płynu mózgowo – rdzeniowego, krwi), ochrania narządy wewnętrzne, gałkę oczną, jest elementem mazi stawowej. Ponad to, odpowiada za prawidłową temperaturę ciała, chroniąc organizm np. przed przegrzaniem, kiedy ten intensywnie się poci. Nie tylko osoby trenujące powinny dbać o prawidłowy poziom nawodnienia, ale także te, które leżą chore z gorączką pod kołdrą i zalewają się potem. Przykładowo, każdy wzrost temperatury o 1 stopień, powoduje zwiększenie zapotrzebowania na wodę o 10 %.

Bez wody nie było by życia. W zależności od wieku i płci, w ciele ludzkim znajduje się różna zawartość wody. Najlepiej obrazuje to poniżej przedstawiona tabela:

Niedobór wody jest tak samo szkodliwy, jak i jej nadmiar. Patologiczna ilość prowadzi do zaburzeń funkcjonowania, chorób, a w skrajnych przypadkach – śmierci. Nie należy więc bagatelizować żadnych objawów każdej ze stron: czy to zapadnięta, sucha skóra czy obrzęki na nogach.

Woda jest potrzebna do życia nie tylko nam, ale również zwierzętom oraz mieszkańcom wodnych krain. W wyniku ludzkiej działalności, powoli wymiera życie w jeziorach i rzekach. Ren, największa rzeka Europy, jest ogromnym magazynem wody pitnej dla blisko 20 milionów ludzi, z czego tylko każdego roku, wpływa do niej około 10 tysięcy ton różnych substancji chemicznych, czyniąc tą rzekę jedną z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Nie tylko od święta warto zastanowić się nad istotą i rolą wody w naszym życiu oraz zadbać we własnym zakresie, aby zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom, nigdy jej nie zabrakło.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Logowanie

NIE MASZ KONTA?

Wiedza i nowości

Spodobał Ci się wpis?

Świetnie! Jeśli chcesz dostawać bezpośrednie informacje o publikacji kolejnych, podaj swój adres e-mail. Dzięki temu jeszcze ciepły (niczym bułeczki z piekarni) artykuł trafi do Twojej skrzynki! Do napisania!