Zapłać wygodnie przez PayU lub przy odbiorze
Wysyłamy zamówienia w 24 H
Zapłać wygodnie przez PayU lub przy odbiorze
Wysyłamy zamówienia w 24 H

POLSKI PRODUCENT WEGAŃSKICH KOSMETYKÓW

Wszyscy na ciele mamy znamiona. Płaskie, kolorowe, jednolite. Różne znamiona i plamki (czy tego chcemy czy nie) zdobią nas i czasem z biegiem lat pojawia się ich coraz więcej. Niektóre są ładne, niektóre kształtem przypominają rozlany atrament. Wiele z nich żyje z nami w symbiozie, ale pośród tłumu potrafi znaleźć się rebeliant. I jeśli w porę go nie dostrzeżemy, może zacząć być naprawdę groźnie.

Czym jest czerniak skóry?

Czerniak to nowotwór skóry, który bardzo często powstaje ze „zbuntowanego”, dotychczas zdrowego pieprzyka. Choć nie jest to regułą. Czerniak potrafi rozwinąć się także z nowej zmiany.  Choroba rozwija się w momencie, gdy zapewnimy jej (zazwyczaj nieświadomie) odpowiednie warunki. Czerniak pochodzi z melanocytów, czyli komórek wytwarzających barwnik zwany melaniną. Pod wpływem promieniowania UV, stałego drażnienia lub w wyniku częstych urazów, zwykły dotąd pieprzyk czy znamię może przerodzić się w najbardziej złośliwy i agresywny nowotwór skóry.

Gdzie szukać czerniaka?

Czerniaki najczęściej występują na nogach, z przodu i z tyłu, oraz na plecach i karku. Czerniak może pojawić się na skórze głowy, a także między włosami. Może też rozwinąć się w miejscach, które w niewielkim stopniu są narażone na kontakt z promieniami UV – nawet na pośladkach czy wargach sromowych. I choć ich najczęstszym miejscem występowania jest skóra, mogą się także pokazać na w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej.

Jak rozpoznać czerniaka skóry?

Czerniak jest bardzo groźny dla zdrowia i życia, ale na szczęście łatwo można go zdiagnozować. W tym celu stosuje się zasadę ABCDE, którą w swoich gabinetach stosują dermatolodzy czy kosmetolodzy. Zasada ABCDE jest tak prosta, że każdy może stosować ją profilaktycznie w domu.

Rozwińmy więc skróty zasady ABCDE:

A (Asymmetry) –  asymetria. Patrz czy znamię „wylewa” się na jedną stronę czy nie. Jeśli nie, to w porządku, jeśli zauważasz różnicę, to pierwszy sygnał, aby bardziej przyjrzeć się właśnie temu znamieniu.

B (Border) – granice. Jakie znamię ma brzegi? Czy są całe czy poszarpane? Czy posiadają zgrubienia? Wszelkie odchyły od normy, gdzie znamię nie jest obłe, kształtne powinny wzbudzić Twoją czujność.

C (Color) – kolor. Zdrowe znamiona mają jeden kolor i jest to najczęściej brąz. Zwróć szczególną uwagę jeśli Twoje znamię jest czerwone, czarne oraz wielokolorowe.

D (Dimension) – wymiar. Weź sobie do serca przysłowie: „Małe dzieci, mały problem. Duże dzieci, duży problem”, bo to reguła, która dotyczy także znamion i zwracaj szczególną uwagę na te większe.

E (Evolution) – ewolucja.  Patrz czy znamię, które jest inne niż pozostałe się zmienia. Jeśli jest cały czas takie samo – ok. Jeśli widzisz, że wygląda jakoś inaczej, gorzej i dziwniej, umów się na wizytę do dermatologa.

Jak zapobiegać czerniakowi?

Po pierwsze – oglądaj swoje ciało. Prawie połowa Polaków (blisko 46%) uznaje, że nie posiada znamion i tym samym nie zwraca uwagi na swoją skórę. A to bzdura, bo każdy z nas, bez wyjątku, jakieś kolorowe plamki posiada. Gdy wyjdziesz z kąpieli, nie zakrywaj się szczelnie ręcznikiem tylko popatrz na siebie, spójrz w lustro a nawet poproś partnera/partnerkę, żeby spojrzał_a  na Twoje plecy w myśl zasady ABCDE. Czerniak nie pyta o zgodę tylko gości się niespodziewanie na skórze. Daj sobie więc szansę i nie daj gnojkowi pola do popisu.

 

Po drugie – stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Promieniowanie UV padające na niechronione kremem znamiona jest niebezpieczne, bo UV sprzyja powstawaniu czerniaka. Krem z filtrem to obowiązkowa pozycja na każdych wakacjach, ale także chłodniejszą porą roku. Jeśli lubisz spacerować, biegać, jeździć na rowerze czy przemieszczasz się na zewnątrz i nie odkrywasz przy tym połowy ciała – krem z filtrem SPF15 (link) w zupełności Ci wystarczy. Jeśli zaś jesteś na urlopie i odpoczywasz na plaży przez wiele dni, zaopatrz się krem z wyższym faktorem.

 

Całoroczny krem z filtrem przeciwsłonecznym – Krem na dzień SPF15

Jeśli nie przepadasz za opalaniem, nie eksponujesz swojego ciała na słońce w całej okazałości, ale zależy Ci na ochronie tych odsłoniętych miejsc, wypróbuj nasz całoroczny krem na dzień z filtrem SPF15 (link). To obowiązkowa pozycja w Twojej pielęgnacyjnej rutynie. Ten produkt Ci się spodoba. Bardzo szybko się wchłania (43 sekundy od momentu aplikacji już go nie ma), matuje skórę i oprócz ochrony przeciwsłonecznej zapewni Ci także dogłębne nawilżenie z odżywieniem, odbudowę naturalnego płaszcza ochronnego skóry oraz zadziała antybakteryjnie. Krem na dzień SPF15 możesz poznać i kupić TUTAJ.

Liczy się czas

O czerniaku bardzo dużo mówi się szczególnie w lecie, kiedy to wystawiamy cało na wiele godzin na otwarte i palące słońce. Ale czerniak jest groźny nie tylko latem. To bezwzględny twór, który może zaatakować każdą porą roku. Trzeba głośno podkreślić, że czerniak to nowotwór, który wciąż trudno poddaje się skutecznemu leczeniu. Jednakże im szybciej zostanie on wykryty, tym większa szansa na jego skuteczne wyleczenie. Obserwowanie swojego ciała nic Cię nie kosztuje. Stosowanie kremu z filtrem zajmie tylko kilka sekund z Twojej doby, a może uratować Ci więcej jak skórę. Oglądaj się, smaruj skórę kremem z filtrem i obserwuj swoje znamiona. A gdyby coś Cię zaniepokoiło –  maszeruj do dermatologa.

 

Ocena klientów:
4.5/5

Wysyłka natychmiast

POLECANY PRODUKT

Odbudowująco – ochronny krem dla mężczyzn o wyjątkowym zapachu i błyskawicznie wchłaniającej się konsystencji. Posiada 92% składników pochodzenia naturalnego

Logowanie

NIE MASZ KONTA?

Wiedza i nowości

Spodobał Ci się wpis?

Świetnie! Jeśli chcesz dostawać bezpośrednie informacje o publikacji kolejnych, podaj swój adres e-mail. Dzięki temu jeszcze ciepły (niczym bułeczki z piekarni) artykuł trafi do Twojej skrzynki! Do napisania!