Zapłać wygodnie przez PayU lub przy odbiorze
Wysyłamy zamówienia w 24 H
Zapłać wygodnie przez PayU lub przy odbiorze
Wysyłamy zamówienia w 24 H

POLSKI PRODUCENT WEGAŃSKICH KOSMETYKÓW

Było ciepłe, letnie popołudnie, gdy zastanawiałam się nad składem kosmetyków dla mężczyzn. Odpadały wszelkie kwiaty, słodkie nuty i różane ekstrakty. Od samego początku wiedziałam, że męski kosmetyk to ma być prawdziwie męski kosmetyk a nie ukwiecona łąka z poranną rosą.

 „Gdyby mężczyzna mógł wsmarować w siebie taki krem, co ma w sobie składniki piwa…”

Izaak Newton potrzebował zobaczyć upadek jabłka z jabłoni, żeby wpaść na pomysł grawitacji. Ja potrzebowałam wakacyjnej rozmowy z ojcem, który raczył się swoim schłodzonym piwem. Wtedy w mojej głowie zrodził się pomysł – zrobię kosmetyki na bazie składników, z których robi się alkohol! Nikt niczego takiego przed nami nie stworzył. Więc nie mogło tam zabraknąć ani pszenicy, ani jęczmienia.

Czy kosmetyki mogą zawierać gluten?

Jak wiadomo, pszenica czy jęczmień to źródło cennych składników aktywnych, ale także glutenu, który dla osób chorujących na celiakię (nietolerancję glutenu) jest niebezpieczny. W tym celu zostały przeprowadzone badania, aby sprawdzić czy kosmetyki posiadające w sobie surowce ze zbóż mogą zawierać gluten i czy faktycznie stanowią zagrożenie dla osób z jego nietolerancją.

Aby rozwikłać tą zagadkę, w zakładzie specjalizującym się w badaniu alergenów i alergii w Burlington przy użyciu testów ELISA i ELISA R5 przetestowano kosmetyki, które w swoim składzie zawierały pszenicę, jęczmień, owies oraz wyciąg z kiełków pszenicy. Dolną granicą wykrywalności glutenu w teście ELISA było 5ppm, natomiast w teście ELISA R5 10ppm. Wyniki badań natomiast pokazały, że zawartość glutenu w tych produktach była mniejsza niż dolna granica wykrywalności w poszczególnych testach.

Wniosek – w badanych próbkach nie stwierdzono obecności glutenu.

Celiakia a gluten w kosmetykach

Choć badania jednoznacznie pokazały, że kosmetyki ze składnikami zbóż nie zawierają glutenu, wiele osób cierpiących na alergię na gluten nadal będzie się bało stosować takie kosmetyki. Czy słusznie?

Niezbyt.

Gluten to składnik, który nie przenika przez skórę do krwioobiegu. Cząstka glutenu jest zwyczajnie zbyt duża, aby wniknąć w głąb naskórka, więc nawet jeśli jakaś mikroskopijna ilość znalazłaby się na skórze, niczego nie zdoła zrobić. Dodatkowo, należy pamiętać, że celiakia jest schorzeniem układu pokarmowego, nie skóry.

Podsumowując ten naprawdę ważny problem, trzeba podkreślić, że kosmetyki ze składnikami zbóż są bezpieczne dla osób z alergią na gluten.

k

Logowanie

NIE MASZ KONTA?

Wiedza i nowości

Spodobał Ci się wpis?

Świetnie! Jeśli chcesz dostawać bezpośrednie informacje o publikacji kolejnych, podaj swój adres e-mail. Dzięki temu jeszcze ciepły (niczym bułeczki z piekarni) artykuł trafi do Twojej skrzynki! Do napisania!